آشنایی با کلییت مباحث آهنگسازی


هارمونی
اول ببینیم هارمونی به چه معناست ؟ 
در حقیقت هارمونی به معنای هماهنگی می باشد . این از لحاظ اسمی هست اما کارکرد اصلی هارمونی به شرح زیر هست : 
1- در هارمونی یکی از اولین نکات مهم که بررسی می کنیم ارتباط بین آکوردها هست . یک بخش مهمی از هارمونی به تحلیل این نکته می پردازد که بعد هر آکوردی به چه آکوردی باید حرکت کنیم و آیا چیدمان آکوردها مناسب است . 
2- انتخاب آکوردهای مناسب برای ملودی 
گاها اگر می بینید که ملودی هایی که امروزه ساخته می شود خیلی یکنواخت و تکراری هست به این خاطر هست که اون آهنگساز آشنایی با علم هارمونی نداشته . استادی حرف زیبایی می زد . " می گفتند : آهنگسازی که به هارمونی مسلط نیست مثل شخصی هست که از یک حوض کوچک آب بر می دارد . خیلی زود آب این حوض تمام می شود . ولی کسی که می داند انگار از یک اقیانوس برداشت می کند . پس برای آهنگسازی اگر شناختی از هارمونی ندارید حتما به این موضوع فکر کنید که هارمونی در اولویت است . 
در حقیقت هارمونی مثل لباس زیبایی هست که به تن ملودی می کنیم . 
نکته آخر ، در هارمونی نگاه ما به صورت عمودی هست . 

کنترپوان 
کنترپوان به معنای نت در برابر نت هست . علم کنترپوان در ارتباط با ملودی صحبت می کند . در کنترپوان شما برای همراهی به جای آنکه ملودی خود را با آکورد همراهی کنید با ملودی یا ملودی های دیگر همراهی می کنید . در کنترپوان هیچ ملودی بر دیگری برتری ندارد .
درست برعکس هارمونی که در آن ملودی شاخص هست و آکوردها آن را همراهی می کنند . در کنترپوان برتری بین بخش ها نیست . 
نکته آخر اینکه ، در کنترپوان نگاه ما افقی هست . 

فرم 
یکی از دروس مهم برای آنالیز ساختار موسیقی فرم می باشد . شما در فرم به آنالیز ساختارهای موسیقی همچون : باینری . ترنری . روندو . سونات و غیره می پردازید و می آموزید که چگونه ملودی های خود را در غالب های مختلف گسترش دهید و همچنین بتوانید آثار آهنگسازان دیگر را آنالیز کنید . 

سازشناسی
از دروس بسیار مهم برای آهنگسازی می باشد . شناخت از سازها باعث می شود تا شما به امکانات اجرایی تمامی سازها پی ببرید تا با آشنایی با این امکانات بتوانید از سازها به نحو احسنت استفاده کنید . یکی دیگه از دروسی که واقعا مهجور مانده . گاها دیده می شود که در هنگام تنظیم به دلیل آنکه تنظیم کننده شناخت از سازها نداشته تکنیکی را برای سازی نوشته که قابل اجرا نیست . یا اگه شما بدانید که سازها چه امکانات اجرایی دارند مطمئنا رنگ دیگری تنظیمات شما خواهد گرفت . مثلا امروزه دیگه از تکنیکی مثل پیتزیکاتو در ویلن ها استفاده نمی شود . 

ارکستراسیون 
ارکستراسیون علم ترکیب گروهای سازی مختلف با یکدیگر می باشد . در این علم ابتدا هنرجو می آموزد که هر گروه به چه صورتی باهم صدا می دهند . مثلا ابتدا می آموزد که برای سازهای زهی بنویسد . بعد بادی چوبی و بعد برنجی و در آخر ترکیب همه این گروه ها باهم و سازهای کوبه ای .


آموزشگاه موسيقى آکورد - بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران
آدرس آموزشگاه موسیقی: بالاتر از فلکه اول تهرانپارس، خیابان ۱۱۹ (عادل)، نبش خیابان ۱۵۰ غربی، پلاک ۱، واحد ۲
شماره تماس: 02177735603