سلفژ در موسیقی


خواندن و نوشتن نت‌های موسیقی را که اغلب با آموزش تئوریک همراه است «سلفژ» می نامند.
كه سه اصل مهم را شامل می شود :
خواندن(نت خوانی)، نوشتن(دیكته موسیقی) و تئوری موسیقی كه البته سلفژ به مورد اول نزدیكتر است.

سلفژ از دروس مهم و همیشگی هنرستان‌ها، دانشگاه ها و كنسرواتوارهای موسیقی دنیاست و تمام نوازندگان، خوانندگان، آهنگ سازان، تنظیم كنندگان موسیقی و رهبران اركستر و تمام فعالان عرصهٔ موسیقی باید تسلط کامل بر روی این درس داشته باشند.


در سلفژ سه مبحث آموزش داده می شوند:

١- صدا خوانی (به ایتالیایی: CANTATI) (کانتاتی)
کانتاتی به معنی خواندن صدا و فرکانس نت ها به شکل صحیح و دقیق است. به طوری که اگر نت دو به همراه پیانو خوانده شود، صدایی که از حنجره خارج می شود دقیقا با پیانو یکسان است. در نهایت هنرجو در این درس مهارت خواندن انواع نت را به طور دقیق و در گام های مختلف پیدا می کند.

٢- وزن خوانی (به ایتالیایی: PARLATI )
پارلاتی به معنای وزن خوانی در واقع همان خواندن کشش نت هاست در اصل ریتم در موسیقی بسیار حائز اهمیت بوده و بدون درک آن غیر ممکن است و مانند نقاشی بدون رنگ و قلم می باشد و مطالعه انواع وزن هاو الگوهای ریتمی بسیار مهم و ضروری می باشد

۳-دیکته موسیقی MUSIC DICTATION:
در دیکته، دیکته ریتم و دیکته صدا به طور متناوب کار می شود و هنر جو با ممارست و تمرین فراوان توانایی نوشتن نت موسیقی که می شنود را پیدا می کند. .

آموزش سلفژ- نت خوانی- آموزشگاه موسیقی آکورد

آموزش سلفژ در آموزشگاه موسیقی آکورد

کلاس سلفژ در آموزشگاه موسیقی ما توسط اساتید زیر برگزار می شود:
استاد حسین ضروری روزهای سه شنبه
استاد عرفان سیاوشانی روزهای یکشنبه
جهت کسب اطلاعات بیشتر با آموزشگاه تماس حاصل نمایید.
 
تکنیکی آموزشی برای آواز خوانی است که در آن هر نت میزان با سیلاب خاصی که سیلاب سلفژ ( یا سلافا سیلاب) نامیده می‌شود، خوانده می‌شوند. هفت سیلاب که عملاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:دو، ر، می، فا، سل، لا، سی (یا تی).

برای سلفژ تعاریف متعددی بیان می‌شود، سلفژ را می توان خواندن یک سری نت ها به صورت پی در پی و پشت سر هم و با رعایت قوانین نت ها و سکوت ها و … معرفی کرد. پایه ی یادگیری سلفژ دانستن ارزش زمانی هر نت است و در کنار این باید ارزش زمانی هر سکوت را نیز بدانیم.

تقسیمات صدای انسان

۱- سوپرانو :صدای زیر زنانه

۲-متسو سوپرانو : صدای متوسط زنانه

۳-کنترالتو : صدای بم زنانه

۴- تنور : صدای زیر مردانه

۵- باریتون : صدای بم یا صدای متوسط مردانه

۶- باس : صدای بم مردانه و بهترین صدای مردانه
 علم سلفژ در موسیقی


به طور خلاصه؛ خواندن و نوشتن نتهای موسیقی را که اغلب با آموزش تئوریک همراه است « سلفژ » می گوییم. ۳ رکن اساسی را می توان در آن تفکیک نمود که عبارتند از: خواندن ( نت خوانی ) نوشتن ( دیکته موسیقی) تئوری موسیقی که مفهوم سلفژ را می توان به مورد اول نزدیکتر دانست.

سلفژ از دروس مهم و همیشگی هنرستان ها، دانشگاه ها و کنسرواتورهای موسیقی دنیا می باشد و تمام نوازندگان، خوانندگان، آهنگسازان، تنظیم کنندگان موسیقی و رهبران ارکستر و تمام فعالان عرصه موسیقی باید تسلط کامل بر روی این درس داشته باشند.


لینک های مرتبط با سلفژ را در زیر این مقاله ببینید: 

آموزشگاه موسيقى آکورد - بهترین آموزشگاه موسیقی شرق تهران
آدرس آموزشگاه موسیقی: بالاتر از فلکه اول تهرانپارس، خیابان ۱۱۹ (عادل)، نبش خیابان ۱۵۰ غربی، پلاک ۱، واحد ۲
شماره تماس: 02177735603